Čeština
English
Jídelníček pro sportovce
Tento typ jídelníčku, tedy jídelníčku pro sportovce bude zajímat, především ty z vás, kteří aktivně provozují pravidelnou účelnou tělesnou aktivitu, popřípadě jí chtějí začít pravidelně provozovat. Dále mohou být sportovní čtenáři tohoto článku rozděleni na dvě skupiny lidí. První skupina jsou ti, kteří mají dostatek potřebných a korektních informací a chtějí si nechat jídelníček pro sportovce profesionálně sestavit.
Pokud byste si tedy rádi nechali sestavit jídelníček (příprava jídelníčku) pro sportovce na míru, pak mě neváhejte kontaktovat. Předtím si též můžete prohlédnout fotografie – proměny a reference mých klientů, kterým jsem jídelníček na míru spolu s profesionálním tréninkem poskytoval. Mezi druhou skupinu lidí pak patří ti, kteří mají spoustu otázek různého charakteru. V následujícím textu by se měly objevit odpovědi na většinu typických otázek. Pokud však ta Vaše zůstane nezodpovězena, nebo máte jakékoliv jiné nejasnosti, pak mě neváhejte ohledně jídelníčku pro sportovce kdykoliv kontaktovat.
Jídelníček pro sportovce - k čemu je potřeba?
Pokud se stravujeme, jak chceme, tedy někdy i nezdravě ať už více nebo méně nezdravě, můžeme rozpoznat negativní dopad na naše tělo. Nebavíme se zde pouze o zažívacích potížích, nafouklém břiše a těžkosti v žaludku ale o přibírání kil a tím i o růstu nebezpečného cholesterolu, který může být příčinou vážnějších onemocnění.
Do spotřebního zboží se přidávají mnohdy pro tělo nebezpečné látky. Lidské tělo vydrží často hodně, a tak nám postupná devastace našeho těla nemusí přijít zjevná, vše ovšem může dříve nebo později vyústit v nepříjemné komplikace jejihž důsledky již nepůjde vzít zpět. Proto je dobré mít sestavený postup v podobě jídelníčku, ve kterém bude definováno, jaké potraviny konzumovat, tak abychom naše tělo nejenom neničili, ale naopak abychom jedli potraviny, které mu plně prospívají. Mezi tyto jídelníčky například patří zdravý jídelníček a jídelníček pro sportovce.
Jídelníček pro sportovce vs. klasický jídelníček
Pokud člověk nesportuje, nemusí výsledky nezdravého stravování zpozorovat tak dobře jako sportovec. Pokud si dá sportovec například nezdravý oběd a následně po uplynutí pár hodin jde vykonávat sportovní aktivitu, pak často pozná velice rychle, že pozřené potraviny se jeho tělu úplně nelíbí. Pokud chtějí sportovci dosahovat dobrých výsledků a chtějí žít zdravě, pak musí nejenom sportovat ale dodržovat jídelníček pro sportovce – ne se řídit tzv. klasickým jídelníčkem kterým se většina lidí kolem řídí. Pod klasickým jídelníčkem si můžeme představit ideologii sním si na co mám zrovna chuť v množství a čase které uznám aktuálně za vhodné.
Jídelníček pro sportovce vs. zdravý jídelníček
Sportovec potřebuje přijímat jiné potraviny než někdo, kdo má například zdravý jídelníček na hubnutí. Rozdíl mezi jídelníčkem pro sportovce a zdravým jídelníčkem není pouze ve skladbě potravin ale také v množství potravin a časovými intervaly mezi jednotlivými fázemi stravování. Pokud je člověk vystavován dlouhodobé zátěži, tak pochopitelně potřebuje proviant odpovídající výkonu. Je-li pak zátěž plánovaná, je potřeba stravování upravit a plánovat v souladu se zátěží, tak aby měl organismus dostatek živin a mohl tak prosperovat. Jídelníček pro sportovce bychom mohli rozložit na několik částí, ke kterým uvedeme potřebné informace vedoucí k finální představě o tom, co jídelníček pro sportovce představuje.
Jídelníček pro sportovce – skladba potravin
Nebudou zde vyjmenovány všechny potraviny, které by mohl jídelníček pro sportovce obsahovat, jelikož jídelníček pro sportovce je na míru navržený. Obecně by měl jídelníček pro sportovce v první řadě obsahovat kvalitní a čerstvé potraviny od vhodných dodavatelů. Pro představu si zde vyjmenujeme nejběžnější druhy potravin, které se mohou v jídelníčku pro sportovce objevit:
- Zelenina
- Ovoce
- Luštěniny
- Obiloviny
- Ořechy
- Mléčné výrobky
Samozřejmě nemůžeme zapomenou na suplementy, tedy doplňky stravy, které nejsou přímou složkou, ale pokud jsou již užívány, je potřeba je v jídelníčku pro sportovce zohlednit, vzhledem k jejich vysoké výživové hodnotě.
Jídelníček pro sportovce – harmonogram
Jídelníček pro sportovce musí být vhodně vyvážen i z hlediska posloupnosti jednotlivých složek stravy. Je potřeba vyvážit podíl bílkovin, tuků a cukrů, a to tak aby nedocházelo, jak k nadbytečnému přijmu, tak ani k přijmu nedostatečnému. Je obecně známo, že přijímat velké množství cukrů a tuků není vhodné, avšak ani velká přemíra bílkovin není na místě, jelikož organismus ji nedokáže zpracovat. Přebytek mléčných výrobků, tedy nepřiměřená konzumace laktózy může způsobit nemalé dlouhodobé zažívací potíže. Nadměrný příjem kterékoliv ze složek zbytečně zatěžuje organismus a má tak negativní vliv na sportovní výkon.
Jídelníček pro sportovce je vhodný i k dlouhodobému stravování, ale má svá kritéria. Jelikož je jídelníček pro sportovce sestaven na míru cvičenci a jeho činnosti, je nutné při jakékoli větší změně v tréninkovém plánu upravit i stravování. Jedná-li se o menší změny v tréninku, jako například mírná změna tréninkového objemu, není nutné dělat změny i v jídelníčku. Pokud bude změněno zaměření tréninkového plánu, například z objemového tréninku přejdete na trénink silový je vhodné změnit adekvátně i stravování.
Jako profesionální osobní trenér Vám sestavím jídelníček pro sportovce na míru Vašim potřebám, fyzickým proporcím a vašeho cíleného výsledku. Neváhejte se mi ozvat a objednejte si jídelníček pro sportovce v Praze třeba ihned. Není problém nezávazně cokoliv konzultovat. Rád Vám zodpovím všechny Vaše dotazy. Výživové poradenství, které provádím se opírá o vlastní zkušenosti.
Mimo to, že funguji jako výživový poradce se také angažuji i jako osobní trenér, který vám nabízí například tyto tréninkové programy: Tvarování postavy, Nárůst svalů, Redukce váhy, Rehabilitační cvičení , cvičení proti bolesti zad, kondiční cvičení a mnoho dalších programů. Mimo to také vedu treninky na Sparťan race, Cross training a lze se domluvit na tréninku u vás doma (cvičení doma s fitness trenérem).